Home Külföld Kiemelt külföldi hírek Az új olasz migrációs törvénycsomag elfogadásával Giorgia Meloni kormánya tovább szigorította az...

Az új olasz migrációs törvénycsomag elfogadásával Giorgia Meloni kormánya tovább szigorította az illegális bevándorlás elleni szabályozásokat, amelyek jelentős hatást gyakorolhatnak mind a bevándorlókra, mind a mentést végző civilszervezetekre – képek, videó

MTI/EPA/Domenic Aquilina

Az új törvények középpontjában a biztonságos származási országok listájának véglegesítése, a családegyesítési feltételek szigorítása és a Földközi-tengeren mentést végző NGO-k ellenőrzésének fokozása áll.

k epa20240711203 600x399
MTI/EPA/ANSA/Luca Zennar

Főbb változások a törvénycsomagban:

  1. Biztonságos származási országok listája:
    19 ország szerepel ezen a listán, köztük Albánia, Banglades, Egyiptom, Marokkó és Tunézia. Az ezekből az országokból érkező bevándorlók esetében gyorsabb eljárást és könnyebb visszatoloncolást terveznek alkalmazni. Az illegális migránsok jogi státuszáról mostantól nem a területi, hanem a fellebbviteli bíróságok döntenek, ami lerövidíti az eljárásokat.
  2. Családegyesítés szigorítása:
    A családegyesítés feltételei nehezebbé váltak: a bevándorlónak legalább két évig legálisan kell tartózkodnia Olaszországban, mielőtt családtagjait magához hívhatja. Ez az eddigi egy év helyett további nehézséget jelenthet a bevándorlók számára.
  3. NGO-k tevékenységének korlátozása:
    Az embermentő civilszervezeteknek (NGO-k) mostantól külön engedélyt kell kérniük az olasz polgári légi közlekedési hatóságtól, ha légi járművekkel akarnak kutatást végezni a Földközi-tengeren. Ez a szabályozás jelentősen nehezítheti munkájukat.
  4. Twitter-post/videó

Meloni-Orbán találkozó: közös álláspont a migrációs kérdésben

A törvénycsomag elfogadásával egy időben Giorgia Meloni olasz és Orbán Viktor magyar miniszterelnök találkozott Rómában. A két vezető egyetértett az illegális migráció elleni közös fellépésben, és kiemelték a származási és tranzitországokkal való együttműködés fontosságát. Mindketten hangsúlyozták, hogy az illegális bevándorlók elindulásának megakadályozása nemcsak Európa biztonságát, hanem emberéletek megmentését is szolgálja.

A találkozón Ukrajna helyzete is napirendre került, ahol mindkét fél igazságos és tartós békét szorgalmazott, valamint elkötelezték magukat Ukrajna újjáépítésében.

Reakciók a törvénycsomagra

  • Civilszervezetek tiltakozása:
    Hét vezető NGO, köztük az Orvosok Határok Nélkül és a Sea Watch, közös nyilatkozatban ítélte el a szigorításokat, azzal vádolva a kormányt, hogy ellehetetleníti a mentési tevékenységüket. Szerintük a cél a civil mentőmunkák teljes felszámolása.
MTI / Kiemelt kép: MTI/EPA/Malton Dibra
  • Politikai reakciók:
    Az Olasz Testvérek (FdI) biztonságpolitikai felelőse, Alberto Balboni szerint a törvénycsomag az emberkereskedelem felszámolását célozza, és megakadályozza, hogy a mentés „jövedelmező üzletággá” váljon.
    Ugyanakkor a baloldali Demokrata Párt (PD) szenátora, Andrea Giorgis azzal érvelt, hogy Olaszországnak szüksége van a bevándorlókra a gazdaság, a társadalom és a nyugdíjrendszer fenntartásához.

Mi várható a jövőben?

A Meloni-kormány szigorú bevándorlási politikája egyértelműen a határok védelmét és az illegális migráció megfékezését célozza, miközben igyekszik megerősíteni a jogi kereteket az Európai Unióval és más partnerországokkal való együttműködés révén. Az új szabályozás azonban további feszültségeket okozhat a civilszervezetekkel és a politikai baloldallal, amelyek szerint a szigorítások emberi jogi kérdéseket vetnek fel.

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás