Az Európai Bizottság nem bírta ki a lengyel nyomást.
Régóta napirenden volt, de most eldőlt: az Európai Unió döntött Ukrajnáról és ideiglenesen visszaállítja az ukrán mezőgazdasági termékek kvótáit.
A döntés egészen pontosan azt jelenti, hogy az Európai Unió átmeneti jelleggel visszaállítja az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó kvótákat. A fejleményről a Bloomberg számolt be az Európai Bizottság szóvivőjére hivatkozva.
Az Európai Unió döntött Ukrajnáról: ettől félt Zelenszkij
A döntéstől joggal tartott Ukrajna és vezetője, Volodimir Zelenszkij. Ez ugyanis tovább súlyosbítja a háború sújtotta ukrán gazdaság helyzetét. Ez az uniós korlátozás eredetileg életben volt, de az orosz megszállás korai szakaszában, még 2022-ben eltörölték az ukrán gazdák támogatása érdekében.
A szigorítást azonban most tehát az Európai Bizottság újra bevezette és június 6-án életbe is lépnek.
Brüsszel azonban rögtön engedékeny hangot ütött meg és jelezte, hogy valóban csak átmeneti lépésről van szó, hiszen az EU dolgozik az EU–Ukrajna mélyreható és átfogó kereskedelmi övezet felülvizsgálatán. Éppen ezért a most visszaállított kvóták csak 2025 végéig hatályosak. Ez pedig azt is jelenti, hogy Ukrajna az unióba exportált, szokásos éves mennyiségének csak a 7/12-ed része érintett.
Érdekessé, hogy a szigorítást egyetlen uniós tagállam sem ellenezte, azonban
- Svédország,
- Csehország,
- Dánia,
- Észtország,
- Finnország,
- Németország,
- Írország
- és Litvánia
nem szavazta meg, hanem tartózkodott. A változás súlyát talán jól mutatja, hogy a mezőgazdasági export kulcsfontosságú Ukrajna gazdasága számára, az EU-val folytatott egyszerűbb kereskedelem pedig segített az ukrán gazdáknak átvészelni a piacaik elvesztését, beleértve a Fekete-tengeren átvezető fő exportútvonal időszakos elvesztését, valamint a taposóaknák és a sorkatonai szolgálat okozta termelési nehézségeket.
Csakhogy az EU piacára irányuló olcsó, ellenőrizetlen ukrán áruk exportjának megugrása ellenállást váltott ki az európai gazdákból Lengyelországban, Magyarországban és Szlovákiában is. Miután Brüsszel nem reagált érdemben, a tagállamok maguk kezdték el kiszorítani a piacaikról az ukrán termékeket protekcionista intézkedésekkel.