Hirmagazin
Image default
Kiemelt külföldi hírekKülföld

Az átláthatósági törvény javaslatának visszavonására kéri a magyar kormányt az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság előkészíti a terepet az Orbán-kormánnyal való teljes konfrontációhoz. A Bizottság szóvivője az Euronewsnak elmondta, hogy ha a törvényt elfogadják, az az uniós alapelvek és jog súlyos megsértését jelenti.

A Bizottság szóvivője az Euronewsnak elmondta, hogy a végrehajtó hatalom ismeri a törvénytervezetet, és szorosan figyelemmel kíséri annak alakulását.

„A Bizottságnak komoly aggályai vannak ezzel a tervezettel kapcsolatban. Ha a tervezetet a jelenlegi formájában fogadják el, az az uniós alapelvek és jogszabályok súlyos megsértését jelentené. Ezért kérjük, hogy ezt a tervezetet vonják vissza a jogalkotási folyamatból” – mondta a szóvivő.

„Nem fogunk habozni, hogy megtegyük a szükséges lépéseket, ha ezt a tervezetet elfogadják” – mondta a szóvivő.

„A Bizottság nagy jelentőséget tulajdonít a civil társadalom szerepének, és továbbra is elkötelezett az egyesülési szabadság védelme és az egyesületi munka számára kedvező környezet kialakítása mellett az egész EU-ban, többek között a finanszírozáshoz való hozzáférés tekintetében” – tette hozzá a szóvivő.

A szóvivő emlékeztetett arra is, hogy a Bizottság tavaly az Európai Unió Bíróságához fordult Magyarországgal szemben, mert úgy véli, hogy a Szuverenitási Hivatal létrehozásáról és annak vizsgálati tevékenységéről szóló törvény sérti az uniós jogot.

Szuverenitásvédelem magyar módra

Múlt hét kedden éjszaka a kormánypárt képviselője, Halász János adta be az átláthatósági törvény javaslatát, amely szerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal javasolhatja, hogy a kormány vegyen jegyzékre olyan „külföldről támogatott szervezeteket, amelyek tevékenysége szerintük veszélyezteti Magyarország szuverenitását” – emlékeztet a Népszava.

A listán szereplő szervezet csak a „pénzmosás elleni szerv” engedélyével fogadhat el külföldi támogatást, sőt, az SZJA egy százalékából sem részesülhet, amely felajánlások az elmúlt években a független média legfontosabb bevételi forrását jelentették. Vezető tisztségviselői, alapítói, valamint felügyelő- vagy ellenőrző bizottságok tagjai kiemelt közszereplőkké válnak és kötelesek vagyonnyilatkozatot is tenni, amit kötelező elküldeniük az igazságügyi miniszternek, hogy a tárca a kormány honlapján nyilvánossá tegye ezeket a vagyonnyilatkozatokat.

A magyarországi bankoknak figyelniük kell a listázott szervezetek számláit, a „pénzmosás elleni szerv” bármikor helyszíni ellenőrzéseket végezhet a jegyzékre vett szervezetnél. Ez azt jelenti, hogy minden iratot, számítógépet, adathordozót ellenőrizhetnek és másolatot is készíthetnek a talált adatokról. Ha a hatósági ellenőrzés alapján felmerül, hogy a szervezet a pénzmosás elleni szerv engedélye nélkül külföldi támogatást fogadott el, bírságra számíthat, amely összege a támogatás huszonötszöröse.

A miniszterelnök szokásos péntek reggeli közrádiós interjújában azt mondta, az „átláthatósági” törvényről, hogy az a kritikákkal ellentétben nem fenyeget semmit, sőt inkább „enyhe”, és ő azt várta, hogy az ellenzéki pártok és az álcivil szervezetek és a média nem fogják azt ellenezni, mert nemzeti érdek az átláthatóság. Egy nappal korábban öt frakció 26 képviselője felszólította az Európai Bizottságot, hogy azonnali hatállyal fagyassza be a Magyarországnak szánt összes uniós támogatás folyósítását. Ezt azzal indokolták, hogy szerintük Orbán Viktor kormánya rengeteget rontott Magyarország jogállamiságának helyzetén az elmúlt években. A Bizottság egy képviselője erre akkor úgy reagált, hogy megvizsgálják a kérdést.

Forrás

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Valóra vált németek “legrosszabb rémálma”: kínai autóipar térnyerése Magyarországon

Géza

Magyarország egyedül nemmel szavazott egy kulcsfontosságú EU-döntésnél

Géza

Váratlan biztonsági fordulat: Orosz támadás veszélye miatt Németország felújítja a hidegháborús bunkereket ..

Géza