Alzheimer-világnap

Magyarországon 2011-ben tartották meg az első Alzheimer-világnapot.

A szeptember 21-i világnapot a Nemzetközi Alzheimer Társaság indította el 1994-ben,

Az Alzheimer-kór legjellemzőbb tünetei

Feledékenység: Kezdetben a feledékenység csak időnként jelentkezik, az idő előrehaladtával azonban gyakrabban fordul elő, súlyosabb esetben pedig folyamatosan fennáll. Jellemző ilyenkor a felesleges szó és mondatismétlés, nevek, szavak elfelejtése és a tárgyak teljesen logikátlan helyre pakolása.

Kommunikációs problémák: Az Alzheimer-kóros beteg legtöbbször nehezen találja a szavakat, emiatt nehezebben fejezi ki magát, és gyakrabban adódhatnak kommunikációs problémái. Fontos megemlíteni, hogy szorongás esetén Alzheimer-kór hiányában is gyakran előfordulhat, hogy az embernek nem jut eszébe egy-egy kifejezés, ezek azonban jellemzően nem hétköznapi szavak (például egy szorongó vagy szociális fóbiás páciensnek társaságban nem jut eszébe, hogy is hívják a leghíresebb, aranyszobrocskával járó filmes díjat, de nem felejti el az asztal, a szék vagy a kanál nevét – ez utóbbiak inkább szellemi hanyatlásra utalnak).

Gondolkozási nehézségek: A beteg elvesztheti képességét arra vonatkozóan, hogy átlássa anyagi helyzetét, ezért gondot jelenthet a pénztárnál való fizetés vagy a banki ügyintézés.
Ítélőképesség romlása: A hanyatló gondolkozás mellett jellemző, hogy nehezebben tud dönteni a beteg, ezért olyan egyszerű helyzetek is megnehezíthetik az életét, amelyek korábban nem jelentettek problémát (pl. nem tudja, mit kell tenni, ha odaég az étel).
Személyiségváltozás: Az érintett személy hangulata ingadozó lehet, és gyakran bizalmatlanság alakulhat ki még olyan emberekkel szemben is, akikben korábban megbízott. Visszahúzódás, frusztráció és makacsság is jellemezheti az Alzheimer-kóros pácienst, de leggyakrabban hangulati zavarok, azaz depresszív tünetek, szorongás, nyugtalanság, agresszió kialakulása figyelhető meg.
Tájékozódó képesség elvesztése: A betegek gyakran elveszítik az időbeli és térbeli tájékozódó képességüket, ezért eltévednek olyan helyeken, ahol korábban nap mint nap megfordultak. Sokszor még egy ismert közegben is idegenként érezhetik magukat.
Nehézségek az alapvető feladatok elvégzésében: A korábban rutinfeladatoknak számító tevékenységek (pl. öltözködés, tisztálkodás) az idő előrehaladtával egyre nehezebbé válhatnak, amelyeket egy idő után már csak segítséggel tud elvégezni a beteg.

Figyeljen a tünetekre!

Az időben elkezdett kezelés, rehabilitáció, agytorna és mindenekelőtt egy helyes gyógyszeres terápia lehetővé teszi, hogy idős korban is megfelelő minőségű életet éljenek a betegek is.

Forrás: hirmagazin; Kép: Google; illusztráció

Exit mobile version