Ahogyan azt egy hete megírtuk, vádat emelt az ügyészség négy ember ellen a 2021-ben kirobbant Városháza-ügy nyomozását követően, amely során egy „jutalékos” rendszer révén próbáltak fővárosi ingatlanokhoz hozzájutni. A vád szerint több tízmilliós kenőpénzek cserélhettek gazdát, a háttérben mozgó kulcsfigurák önkormányzati kapcsolataikra hivatkozva ajánlották megvételre a főváros ikonikus épületeit, köztük a Városházát is. Az ügyészség végrehajtandó börtön- és pénzbüntetést indítványozott a Városháza-botrányban.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI Fotószerkesztőség
Nem „kamu” a Városháza-ügy, ahogy azt a főpolgármester állította, ez egyértelműen kiderül a Magyar Nemzet által megismert vádiratból. Eszerint
valóban létezett az a háttérben mozgó társaság, amely jutalékos, korrupciós rendszert épített ki a Karácsony Gergely vezette fővárosban.
Az ügynek négy vádlottja van, Barts J. Balázzsal, a fővárosi vagyonkezelő befolyásos vezetőjével azonban az ügyészség valamiért kesztyűs kézzel bánt. A nyilvánosságra került információkból feltételezhető, hogy a botrány szálai Karácsony legszűkebb környezetéig is elérhettek – írja a lap.
A Magyar Nemzet által ismertetett vádirat részletei előtt, idézzük fel, hogyan is kezdődött az ügy.
A Városháza-ügy részletei
A vádirat szerint az elsőrendű vádlott – akit a sajtóban korábban Berki Zsoltként azonosítottak – 2020 és 2021 között több hazai és külföldi befektetőnek is azt állította, hogy
kapcsolatban áll magas rangú önkormányzati döntéshozókkal, és pénzért el tudja intézni, hogy bizonyos budapesti ingatlanok előre leegyeztetett módon kerüljenek kiírásra vagy értékesítésre.
A férfi három különböző, fővárosi tulajdonban lévő ingatlan – köztük a Városháza épületegyüttese – esetében tárgyalt potenciális vevőkkel. A vád szerint mindhárom esetben azt a látszatot keltette, hogy befolyása van a fővárosi döntéshozókra, és cserébe a vételár 10 százalékát kérte „jutalékként”. Az egyik esetben
egy társa több mint 10 millió forintot utalt át neki egy állítólagos pályázati siker után, holott sem a pályázat, sem a szerződéskötés nem valósult meg.
A fővárosi nyomozás során kiderült, hogy a vádlottak semmilyen hivatalos jogkörrel nem rendelkeztek, mégis több alkalommal olyan dokumentumokat mutattak be, amelyekkel a döntéshozatal közelségét sugallták. A vádhatóság szerint céljuk az volt, hogy megtévesztve a befektetőket jogtalan anyagi előnyhöz jussanak, miközben tényleges befolyással nem bírtak.
A botrányt 2021 őszén az Anonymous nevű hekkercsoport robbantotta ki, amikor több, titokban rögzített hangfelvételt hoztak nyilvánosságra.
Ezeken a felvételeken a háttéremberek arról beszéltek, hogy a fővárosban „jutalékos rendszer” működik, amelyen keresztül belső kapcsolatokkal rendelkező közvetítők segítségével lehet hozzáférni értékes ingatlanokhoz. A hangfelvételeken szerepelt Bajnai Gordon volt kormányfő is, aki egy ingatlanos céget képviselve tárgyalt, de sem őt, sem a fővárosi vezetést nem gyanúsították meg az ügyben.
Most további részletek derültek ki a Magyar Nemzet által megszerzett ügyészségi dokumentumokból:
- A vád szerint Berki Zsolt a fent említett befolyásos kapcsolataira hivatkozva több befektetőnek is azt állította, hogy az ingatlan eladó.
- Berki 2020 augusztusában a Westend bevásárlóközpontban találkozott is egy ingatlaniroda képviselőjével, akivel szerződést is kötött.
- Az ingatlaniroda a Berki által átadott információkkal együtt több potenciális befektetőt is megkeresett és részükre továbbította a Berki Zsolt által küldött dokumentációt, benne az ingatlan értékesítési szándékával.
- Berki a Városháza értékével kapcsolatban más-más összegeket mondott, az egyik esetben például 32 milliárd forintot, illetőleg 100 millió eurót.
- 2021 őszén is volt találkozó egy VI. kerületi irodában ahol szintén befolyásos fővárosi kapcsolataira hivatkozott.
- Ígérte: a döntéshozókat befolyásolva elérik: a Városháza eladásakor személyre szabott pályázatot írjanak ki. Nem derült ki az eljárás során, hogy ebben az esetben Berkiék mennyi korrupciós pénzt kértek. Ezt az ajánlatot a befektetők végül visszautasították.
- Hasonló módon fuccsolt be a vád szerint Berki Zsolt terve azzal a befektetői körrel is, amellyel 2021. február 18-án Gansperger Gyula és a negyedrendű vádlott, Bodnár Dezső társaságában találkozott.
- Az ügyészség még egy terület eladási kísérletét emelte be a vádiratba, ez pedig a XI. kerületben található Tétényi út 63.–Etele út 53. szám alatti ingatlan.
- Berkiéket az ügyészség többek között többrendbeli befolyással üzérkedéssel vádolta meg.