Egy jó bor mindenképen Jolly Joker ajándék lehet a bor-fanatikus barátnak vagy egy „nehéz” rokonnak. Ám a megfelelő tétel kiválasztása sok esetben nem is olyan egyszerű, mint azt először gondolnánk. Az eredetvédelmi jelölések, a címkefeliratok, a palackformák, az étel-bor párosítások és a szőlőfajták tengerében könnyen mellényúlhatunk. Összeszedtük a borvásárlás 8 alapfogását:
1. Ne félj kérdezni!
A vinotékákban, szakboltokban, de akár a boros webshopokban is borhoz értő kollégák csücsülnek. Nem szégyen tőlük kérdezni, sőt! Örülni fognak, ha segíthetnek! Tisztában vannak a fajtákkal, az évjáratokkal, a területekkel, az olasz vagy épp a francia borvidékekkel, hogy mit tud egy Primitivo vagy épp egy Sauvignon blanc . Sőt, akár az étel-bor párosításokkal is elboldogulnak. Ne feledd, hogy olyan bort fognak ajánlani, ami leginkább megfelel a kritériumaidnak, hiszen azt akarják, hogy visszajöjj. Ez egy szakma, olyan, mint a szülész vagy a vasútépítő mérnök. Miért várná el bárki is tőled, hogy érts a borokhoz, ha nem ez a szakmád?!
2. Márkatorzítás
Ne higgy a márkának! Legalábbis ne vakon. Válassz nyugodtan kevéssé ismert borvidékekről pl. Abruzzoból, Pugliából , Elzászból vagy nevesincs pincészetektől, és még akár marad annyi pénzed, hogy magadnak is vegyél egy palackkal. Nem biztos, hogy egy Cabernet franc Bordeaux-ból jobb, mint ugyanez a fajta a dél-francia Languedoc-ból…
3. Nézz utána!
Ha mindenképpen egyedül szeretnél dönteni, akkor olvass egy kicsit. Ma már számtalan blogon, magazinban találhatsz értékeléseket, ezek a legtöbb esetben megbízhatók, pártatlanok. A gagyikat a szakma előbb-utóbb kitaszítja magából. Ha nincs időd üzletben vásárolni, akkor válassz olyan webshop kínálatából, amelyik tényleg ad a borleírásra. Vannak olyanok, akik kisebb történeteket írnak le a borról, nos, ők biztosan autentikusak és értik és szeretik azt, amit el akarnak adni.
4. Nem a címke számít
Soha, de soha ne dönts a címke kinézete alapján! A design nagyon fontos a bor esetében is, hiszen amikor megveszel egy palack bort, tulajdonképpen élményt vásárolsz. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a borász nem költ annyit a marketingre, nincs elég forrása rá, esetleg ideje nem engedi vagy épp nem tartja nagyon fontosnak. A szép címke mögött ugyanúgy lehet semmitmondó minőség és fordítva.
5. Ki az, akit megajándékoznál?
Szánj pár percet arra a személyre, akinek a bort vennéd. Idézd fel, hogy mit szeret enni vagy éppen főzni, mesélt-e olyan helyről, ahol nyaralni volt és nagyon tetszett neki, netán van-e kedvenc borászata vagy borvidéke. Személyesebb lesz az ajándék, ha személyes intuíciók alapján vásárolsz.
6. Felejtsd el a hipermarket akciókat!
Az esetek nagy százalékában azért áraznak le egy-egy bort, mert az a hibás tárolás következtében tönkrement, beragadtak vele, elfekvő volt a pincészeteknél, stb. Tény, hogy előfordulnak jó vételek, de szakértőnek, borismerőnek kell lenned ahhoz, hogy ezekből tényleg profitálhass. Ajándékba ne vegyél akciós bort!
7. Soha ne vásárolj ár alapján!
Téves az a hozzáállás, hogy a drágább jobb. Ez nem igaz. Órákig tudnánk sorolni olyan borvidékeket vagy épp termelőket, amelyek kevéssé ismertek, de óriási potenciál van bennük, remek borokat készítenek és egyáltalán nem drágák. Ne felejtsd el, hogy a borok árát a márka, a felhasznált csomagolási anyagok minősége, a szállítmányozás, a helyi adók is növelhetik. Hidd el, nem feltétlenül fog a jobban örülni egy drágább bornak az általad megajándékozott.
8. A bor és az étel párosa
A bor az étellel dolgozik megfelelően, némi túlzással egymás nélkül nem élhetnek. Fontold meg, hogy a bor mellé valami ételpárost is adsz, ilyen lehet a Chardonnay bor mellé az érett hegyi sajt vagy az argentin Malbec mellé az érett prémium sonka, esetleg a jó minőségű, palackos erjesztésű habzóbor mellé a kaviár….