Hirmagazin
Image default
Bűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfóTudástár

7 lehetőség (módszer), amelyek révén felismerheted a csaló weboldalakat ..

Az internet tele van különböző átverésekkel és csapdákkal, amelyekkel igyekeznek csőbe húzni az ártatlan felhasználókat.

MTekintettel arra, hogy a csalók egyre ügyesebbek, így még a rutinos felhasználókkal is könnyen megtörténhet, hogy egy óvatlan kattintás komoly károkhoz vezet. 7 olyan módszert mutatunk most, amikkel megállapíthatja, ha csaló weboldallal van dolga.

Egyre nehezebb a sok hamis oldal között megállapítani, hogy vajon az a weboldal, amire mi rákattintunk, rejt-e bármilyen veszélyt számunkra. A szélhámosok egyre fejlettebbek módszereket használnak annak érdekében, hogy megtévesszék a felhasználókat, ám nem lehetetlen őket lebuktatni. Ha csalásra gyanakszik, ezt a 7 lépést érdemes megtenni.

Vizsgálja át az URL-címet

Már az weboldal URL-címe is sok információt elárul a weboldalról. Érdemes alaposan szemügyre venni az apró elírásokat, mint például a face6ook.com címet a facebook.com helyett.

De a TLD is sokatmondó lehet. A TLD-k a domainnév utolsó részei, például .com, .org, .net, stb. Ha szokatlan betűket talál ennek helyén, érdemes gyanakodni.

Az is lehetséges, hogy egy valódi weboldal nevét használják egy hamis weboldal aldomainjében, hogy úgy tűnjön, mintha az egy legitim weboldal lenne. Ezt úgy lehet kiszűrni, hogy alaposan ellenőrizzük, a domainnév a valódi weboldalhoz tartozik-e.

Felesleges szavak és a kötőjelek esetén szintén érdemes óvatosnak lenni, így például a „google-login.net” esetében.

Ellenőrizze a weboldal biztonsági tanúsítványát

A jó hír, hogy a csaló weboldalak általában nem sokáig maradnak fent, mivel előbb vagy utóbb lebuktatják őket. Ezért a weboldal domainneve korának vizsgálatával kiszűrhetőek. Ezt az ICANN-től keresőjében, vagy a who.is keresőeszközben lehet biztonságosan ellenőrizni.

Ha a weboldal biztonságos, a böngésző URL-sávjának bal oldalán megjelenik általában egy lakat, ha nincs ott az ikon, az ott található gombra kattintva megnézheti a kapcsolat biztonságát. Ha talált megfelelő biztonsági tanúsítványt, fontos ellenőrizni, hogy kinek a nevére állították ki, mivel a csalók SSL-tanúsítványokat szerezhetnek a hamis webhelyeikhez.

Hibás tartalom és rossz dizájn

A csalók igyekeznek minél pontosabban lemásolni az eredeti oldalakat, de gyakran nem tudják felvenni a versenyt egy valódi weboldal tartalmával és dizájnjával. Tehát, ha helytelen megfogalmazásokat, elgépeléseket és rossz minőségű fotókat talál a felületen, akkor feltehetőleg csalóoldalra keveredett.

Nem működő linkek

A hamis weboldalaknak általában csak néhány lapjuk van, amelyek a személyes vagy pénzügyi adatok ellopására összpontosítanak. Vagyis, ha jobban átnézi az oldalt, nagy eséllyel talál majd olyan hibás linkeket, amelyek sehová sem vezetnek. Illetve gyakran gyakran hiányoznak olyan információk, amelyek egy valódi weboldalon általában megtalálhatók, például egy névjegyoldal, elérhetőségek, valamint szállítási és visszaküldési információk.

A csalók is egyre fejlettebb módszereket használnak, de a weboldalakon hagyott apró hibák lebuktatják a hamis weboldalakat / Illusztráció: Northfoto

Gyanús fizetési folyamat

A legális vállalkozások többnyire biztonságos fizetési módokat kínálnak, amelyek általában könnyen használhatók, illetve megfelelő vevővédelemmel vannak ellátva. Ezért nem érdemes kockázatosabb fizetési módokba belemenni, ha nem biztos az oldal hitelességében – írja a Howtogeek.

Használjon segítséget!

Ha gyanús weboldallal találkozik, de nem tudja eldönteni, hogy az legitim vagy hamis, számos online eszköz segíthet felmérni annak biztonságosságát. Használhatja például a a Norton Safe Web és az URLVoid eszközöket az ellenőrzéshez. Azonban ezek az oldalak sem kínálnak 100% eredményt, így érdemes a többi tippel együtt alkalmazni.

Honnan talált rá az oldalra?

Az, hogy honnan jut el egy gyanús weboldalra, sokat elárulhat arról, milyen lehet az oldal. A kéretlen e-mailek és szöveges üzenetek, amelyek vészhelyzetet hirdetnek, vagy őrült kedvezményeket ígérnek, gyakran csaló weboldalakra mutató linkeket tartalmaznak. Hasonlóképpen, a közösségi médiában megjelenő hirdetések vagy ismeretlen fiókokból származó bejegyzések, vagy akár az ismert közösségimédia-fiókokból származó szokatlan bejegyzések is.

Forrás nyomán

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Halálos gázolás a Balatonnál (18+)

Géza

Cseppfolyóssá alakították a fényt

Géza

Élő adásban hozzányúltak egy ősi egyiptomi tárgyhoz, tragédia történt azonnal, brutális, amit kiderítettek Tutanhamon trombitájáról – videó

Géza